Savjet logopeda o razvoju govora u krugu svoje obitelji

1. Čitanje i slušanje priče
Potaknite razgovor o priči. Priče možete iskoristiti za razne igre koje potiču razvoj govora. Sada ću Vam napisati nekoliko primjera: zadajte djeci da izmisle drugačiji kraj priče. Uključite u igru i ostale ukućane npr. tako da mama, tata, brat, sestra izmisli svaki svoj kraj priče.

2. Brojalice i ritam
Dragi roditelji prisjetite se brojalica iz vašeg djetinjstva, te naučite svoju djecu brojalicu  koristeći pokret  u ritmu, sa svim dijelovima tijela npr. hodajući, stupajući, skakući na dvije noge ,na jednoj nozi, hodajući po prstima, po petama..

3. Govorna igra
Tražite predmete po stanu koji počinju na određeno slovo. Izrezujte slova iz novina, časopisa i tražite po stanu predmete na određeno slovo koje je izabralo vaše dijete. Razbacajte slova po dnevnom boravku te skačite po zadanim slovima.

Četiri najvažnije stvari:
1.PITAJTE
(npr. Što je u zdjeli?)

2.PRIČEKAJTE
(npr. Djetetov odgovor:“Mkva“)

3.PREOBLIKUJTE
(npr. „Da, u zdjeli je mrkva“)

4.PROŠIRITE
(npr. Mrkvu stavljam u juhu“)

Napomena:
Ne treba forsirati dijete da izgovori s 3 godine glas R i izgovori čisto druge glasove, jer njegov govorni aparat nije zreo za realizaciju nekih glasovnih skupina, no možete pomoći svom djetetu tako da mu puno pričate, objašnjavate, te jednostavno da pohvalite svaku misao koja je glasovno izgovorena. Tako jačamo i djetetovo samopouzdanje i motivaciju za daljnjim progovaranjem.

Dragi roditelji, iskoristite svoje vrijeme u kući koristeći gore navedeni primjer i naravno OSTANITE DOMA!!

Lijep pozdrav,
Vaš logoped