Vježbe 2.

•  JUTARNJA TJELOVEŽBA S LOPTOM - Sat: tik-tak – raskoračni stav loptom u uručenju; naizmjenični otkloni, Mali-veliki– raskoračni stav, lopta u predručenju; čučanj dotaknuti loptom tlo ispred sebe, uspravi u početni položaj, Nacrtati krug – duboki čučanj; kotrljati loptu po tlu oko tijela, Podizanje rampe – upor sjedeći pruženih nogu, loptom između stopala; naizmjenično nisko/visoko prednožiti, spustiti na tlo, Superman – leći licem prema tlu (na trbuhu), loptom u uzručenju; istovremeno zaklon trupa i glave i zanožiti, Tuljan – leći licem prema tlu, loptom u uzručenju; kotrljati loptu iz ruke u ruku…
  • ČUČNI-SKOČI - čučni-skoči, čučni-skoči, naprijed- nazad, nogom kroči sad se lijeva noga klati (stajati na jednoj nozi, drugu ljuljati u zraku) tko može na desnoj stajati? sad noge raširi, pa kroz njih proviri (pogledati kroz raširene noge)

• SKUPI-ŠIRI - skupi-širi (skupiti noge, skočiti i raširiti noge), a onda ih lagano umiri (protresti noge), duboko diši (uzdah- izdah podižući ruke) napuni grudi (uzdah-izdah)

•  LEPTIRI ISPROBAVAJU KRILA - leptiri podižu krila uspravno i brzo ih nekoliko puta sklapaju. Pružimo ruke iznad glave i sklopimo ih hrbat uz hrbat. Plješćimo tako nekoliko puta pa ponovo mašimo krilima. Ponovimo to još nekoliko puta.

• USTANI I POKUPI - Pokušajte pospremanje nereda – sakupljanje jastučića s poda ili pospremanje igračaka u njihove kutije – pretvoriti u zabavnu tjelesnu aktivnost. Za ovu aktivnost svaki član obitelji mora pokupiti ili pospremiti 10 različitih stvari u kući. Svaki put kad neku stvar stavi na svoje mjesto, izvikne broj od 1 do 10.

• MOTORIČKE AKTIVNOSTI PRIRODNIH OBLIKA KREATANJA - HODANJA: - na prstima, na petama, na vanjskom i unutarnjem dijelu stopala, korak-dokorak,  hodanje sa zatvorenim očima, hodanje s visokim podizanjem koljena „stupanje“,  hodanje u čučnju „patkica“, hodanje četveronožno „medo“, hodanje na koljenima

• VREMENSKA PROGNOZA - Vrijeme može biti: KIŠA– otiđi u zaklon, sakrij svoju glavu (ispod jastuka, stola, stolice…), POPLAVA– spasi se na povišenju (stolica, krevet, panj, ljuljačka, ograda…), VJETAR– uhvati se za nešto čvrsto (noga od stola, kvaka, drvo, ograda…), POTRES - legnemo na pod i tresemo se cijelim tijelom, SUNCE - plešemo

• TKO SE NIJE SKRIO, KRTICA JE BIO - Za početak odredite uloge. Potreban vam je veliki Krtić (mama, tata, baka, djed,…) i ostali su male krtice. Potrebni su vam elementi koji dobivaju obilježje krtice u zemlji (ispod stolice, stola, velikog jastuka, kutije…) i na zemlji (krevet, tabure, pomoćna stepenica...ili ako ste vani pravi krtičnjak). Kod određivanja elemenata budite slobodni i maštajte. Na znak Krtića djeca se kreću po prostoru. Kretanje može biti slobodnim stilom ili različitim motoričkim kretnjama. Na ponovljeni znak Krtića uz uputu " Na zemlji ili u zemlji ", djeca moraju pronaći svoje pripadajuće mjesto. Pokreti : kretanje po unaprijed dogovorenom prostoru ( puzanjem četveronoške „mačka“, puzanjem u sjedu „glista“, hodanjem četveronoške „medo“, sunožnim skokovima „klokan“, puzanje potrbuške „krokodil“...) ili statičnim vježbama (kruženje rukama „vjetrenjače“, kruženje bokovima „mikser“, raširenih ruku oponašati let „aviona“, čučnjevi, čučanj-skok kao „raketa“…)

• SLADOLED - Igra se radi u paru. Potreban vam je KORNET ( plastična zdjela, kornet napravljen od kartona…) i KUGLICE SLADOLEDA ( teniske loptice, plastične loptice, loptice od papira, i sl.). Broj kuglica prilagodite veličini korneta. Jedan iz para stoji na oznaci na podu s kornetom, a drugi na određenoj udaljenosti s lopticama kuglicama. Zadatak je ubaciti svome paru lopticu kuglicu, a on ju treba uhvatiti pomoću korneta. Kada ubace sve loptice kuglice, mijenjaju ulogu. Kod odabira materijala za izradu rekvizita, njihovoj veličini, kao i udaljenosti između parova, vodite računa o uzrastu djeteta.

• HODNIK PREPUN LASERA - Pretvorite hodnik u neobičan izazov. Krep trake zalijepite pod različitim kutovima između zidova hodnika tako da nalikuju na laserske zrake. Dijete se treba provući kroz zamku i proći kroz hodnik s jednog kraja na drugu ne dodirujući niti jedan laser.

• KUGLANA - Za aktivnost je potrebno: plastične boce( od sokova, mlijeka, vode...) + Loptica, boce poslagati u redove, 3-2-1 jedan iza drugog, napraviti udaljenost od metar, metar i pol , zamahom ruke uputit loptu da se kotrlja u smjeru boca i igra može početi ! Tko sruši lopticom više boca, TAJ JE POBJEDNIK!