Aktivnost Fotografija i jezik

Tema: Priča „Tri praščića“
Cilj: Poticanje govorno jezičnog razvoja kroz igru plohama

Tijek aktivnosti
Tijekom aktivnosti u centru građenja te korištenja različitih vrsta materijala, djeca su bila nezadovoljna čestim rušenjem konstruiranih građevina. Putem interneta smo pokušali pronaći fotografije građevina od različitih vrsta materijala: kamena, drveta, betona, slame te smo razgovarali o problemu sigurnosti i statike. To je djecu podsjetilo na priču o „Tri praščića“ koju smo kasnije pogledali na DVD-u. Nakon projekcije, razgovarali smo te nabrojali zanimanja potrebna za izgradnju kuće. Djeca su zaključila sljedeće: „Za gradit' kuću treba onaj koji će ju nacrtat'.“; „Trebaš: električara, zidara, vodoinstalara, a on ti postavlja cijevi za vodu i kalanizaciju.“; „…i onog koji farba zidove, a to ti je farbač.“ Dio djece nastavilo je aktivnosti u centru građenja, drugi dio je crtao nacrte za kuće, a nekoliko njih u likovnom centru je izrađivao plošne lutke te scenografiju za dramatizaciju priče „Tri praščića“. Djeca su se poigrala plošnim lutkama koje su stavljali na grafoskop koristeći svjetlo, a nakon toga i prepričavajući priču u dramsko-scenskom centru uz pomoć stolnog kazališta sjena.

Zaključak
Fotografija nam je pomogla u proširivanju spoznaja o statici građevina te zanimanjima ljudi potrebnih za gradnju kuća. Svako dijete je svoju vlastitu zamisao preradio svojim kreativnim izričajem i načinom koji mu je blizak.