Aktivnost Fotografija i umjetnost - Ivan Meštrović

Tema: Ivan Meštrović
Cilj: Upoznavanje hrvatske kulturne baštine

Tijek aktivnosti
Potaknuti likovnim natječajem za djecu školske i predškolske dobi „Velikani hrvatske prošlosti – Ivan Meštrović“, odlučili smo djeci približiti lik i djela slavnog hrvatskog umjetnika. Predočili smo im niz fotografija umjetnika i njegovih djela, a zatim ih ukratko upoznali s biografijom Ivana Meštrovića. Promatrajući, ali i prepoznajući neka umjetnikova autorska ostvarenja, djeca su svoje impresije realizirali u centrima aktivnosti uz korištenje različitih materijala. Fotografija poznate zagrebačke „džamije“, Hrvatskog društva likovnih umjetnika, potaknula je nekolicinu dječaka na promišljanje, a zatim i stvaranje replike građevine koristeći plastične čašice. Ostala djeca su svoju kreativnost odlučila izraziti oblikovanjem plastelina po uzoru na odabrano djelo te crtanjem portreta Ivana Meštrovića. Neke svoje radove su fotografski dokumentirali.

Zaključak
Fotografija kao snažan vizualan medij omogućila je djeci brzo povezivanje lika Ivana Meštrovića i njegovih ostvarenja. Pokazujući ispis portreta umjetnika, djeca su pokušala odgonetnuti kojim se on poslom bavio. Neki od zanimljivih komentara su: „On popravlja dimnjake.“; „Ivan Meštrović radi kipove.“; „On je skulpturač.“ Djeca su isprobala rad u novoj kombiniranoj likovnoj tehnici – bijela tempera i ugljen, koja je zadana u propozicijama natječaja. Istražujući ovaj medij, nastali su zanimljivi likovni radovi koji će biti poslani na natječaj.